sobota, 8 maja 2021

Asian Cinema Education: wyjątkowy cykl wykładów już dostępny!

Asian Cinema Education to otwarty program edukacyjny, dzięki któremu każdy może poszerzyć swoją wiedzę o nowym kinie Azji. Chcecie wiedzieć więcej o reżyserkach z Hongkongu i Japonii? Interesują Was źródła sukcesów nowego koreańskiego kina? Lubicie zgłębiać kulturowe tropy i odniesienia do tradycji w popkulturze?  Ten cykl jest przeznaczony właśnie dla Was!

Asian Cinema Education to międzynarodowy projekt, powołany przez cztery festiwale specjalizujące się w azjatyckim kinie. Stoi za nim potrzeba dzielenia się wiedzą o współczesnych azjatyckich kinematografiach, ich fascynującym rozwoju i różnorodności - a także zachęta, aby uczyć się o nim pisać i opowiadać.



Program będzie obejmował cykl wykładów, z których pierwsze cztery można oglądać już teraz na stronie projektu. W kolejnych miesiącach będzie można wziąć udział także w interaktywnych kursach online poświęconych najważniejszym aspektom krytyki i dziennikarstwa filmowego, a także w rekrutacji do międzynarodowego People's Jury 15. edycji Pięciu Smaków.


PROGRAM CYKLU WYKŁADÓW:

Wstęp do historii południowokoreańskiego kina: od jego początków w pierwszych dekadach XX wieku aż do połowy lat 90., okresu często uznawanego za początek współczesnego kina Korei. Wykładowca opisuje dramatyczne wydarzenia dwudziestowiecznej historii kraju i zarysowuje osiągnięcia filmowców w czasach politycznego chaosu, ostrej cenzury i ogromnego przewrotu społecznego.

Krótki przewodnik po historii kina kobiet w Azji, prezentujący wybrane sylwetki autorek, które w znaczący sposób wpłynęły na kinematografię swoich krajów i spełniały się w wielu obszarach przemysłu filmowego. Wykładowczyni opowiada o mentorkach, takich jak Ann Hui i Marilou Diaz-Abaya, oraz o reżyserkach debiutujących w latach dwutysięcznych, które stały się częścią kobiecej fali we współczesnym światowym kinie.

Legenda 47 roninów to jedna z najbardziej popularnych japońskich historii powracających w teatralnych, literackich i filmowych odsłonach. Skąd bierze się siła tej opowieści? Dlaczego zawarty w niej dylemat moralny wciąż budzi gorące emocje? Co łączy etyczne dylematy z początków XVIII wieku ze współczesną popkulturą?

Wykład skupia się na współczesnym renesansie koreańskiego filmu, nazywanym nowym kinem Korei. Tematy, które podejmuje, to między innymi: narodziny nowego kina Korei, czyli czynniki, które doprowadziły do nagłego rozkwitu koreańskiego przemysłu filmowego; gatunki w nowym kinie Korei, czyli to, w jaki sposób wyjątkowe podejście koreańskich twórców do kina gatunkowego pomogło stworzyć jego unikalną estetykę; oraz czterej najważniejsi reżyserzy, czyli sylwetki kluczowych koreańskich twórców: Park Chan-wooka, Lee Chang-donga, Honga Sang-soo i Bonga Joon-ho.

  • V-cinema: japońska rewolucja wideo - Tom Mes [od 19 maja]
  • Poetyka kina chińskojęzycznego - Kiki Fung [od 19 maja]
  • Sukces chińskiego przemysłu filmowego w XXI wieku i jego wpływ na kino głównego nurtu - Marcin Krasnowolski [od 2 czerwca]
  • Historia japońskiej produkcji filmowej - Eija Niskanen [od 2 czerwca]
  • Jak bardzo japońskie jest anime? - Tom Mes [od 16 czerwca]
  • Japońskie horrory i kino science fiction - Leena Eerolainen [od 16 czerwca]
  • Teatr i taniec w kinie Azji - Anna Thuring [od 30 czerwca]
  • Horror i chwała: pisanie i przepisywanie historii w kinie Japonii - Luk van Haute [od 30 czerwca]
  • Kino Bhutanu - Jakub Królikowski [od 14 lipca]
  • Kino Filipin - Roger Garcia [od 14 lipca]
  • Współczesne kino Indii jako odbicie zachodzących zmian społecznych - Marcin Krasnowolski [od 28 lipca]
  • Chiński przemysł filmowy: od piątej generacji do blockbusterów - Eija Niskanen, Jani Joenniemi [od 28 lipca]
źródło:
https://www.piecsmakow.pl/education

3 komentarze:

Bartek Skolimowski pisze...

16 i 30 czerwca najbardziej mnie interesują :)

Anonimowy pisze...

To może być bardzo ciekawe. Na pewno skorzystam z okazji i będę chciał coś obejrzeć i wysłuchać.

Adrian Manilski pisze...

No i to mi się podoba! Oby więcej takich akcji, choć przyznaję, że ceny są dość wygórowane, ale i tak warto :)