czwartek, 25 kwietnia 2019

,,One Cut of the Death" Shinichiro Uedy na 13. Pięciu Smakach

13. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w dniach 13-20 listopada. Tematem tegorocznej sekcji narodowej będzie Japonia i powstające tam poza dużymi miastami kino niezależne. To nadal fascynujący Kraj Kwitnącej Wiśni, ale jego znacznie mniej znane oblicze.

Sekcja Japonia: Out of Focus
Sekcją Japonia: Out of Focus festiwal stawia sobie za cel prezentację nowego pokolenia twórców, sięgających po nieobecne w głównym nurcie tematy i estetyki, mających niekonwencjonalne i śmiałe pomysły na wykorzystanie gatunkowych wzorców. To najciekawsze filmy niepokornych artystów, wsłuchujących się w rytm życia peryferyjnych miast i przyglądających się problemom młodych bohaterów czy zwykłych rodzin z dala od wielkomiejskiego gwaru. Prezentowane w tej sekcji dzieła będą okazją do spotkania z Japonią daleką od powszechnych wyobrażeń: zaprowadzą widzów na Okinawę, w boczne uliczki portowych miast Hokkaido, a nawet na plan niskobudżetowej produkcji o... zombie. 
Już dziś wiadomo, że jednym z prezentowanych tytułów będzie obraz Shinichiro Uedy, zatytułowany One Cut of the Death z 2018 roku.

Zrealizowany za kwotę, która na planie zwyczajnego filmu zapewnia zapas wykałaczek dla całej ekipy, One Cut of the Death Shinichiro Uedy to wycieczka w zupełnie odmienne rejony. Bohaterami są aktorzy, dający z siebie wszystko na planie filmu o epidemii żywych trupów i próbujący sprostać oczekiwaniom trudnego reżysera. Co jednak, gdy ten nadpobudliwy artysta gdzieś się zapodzieje, a miejsce akcji - starą, opuszczoną oczyszczalnię ścieków, zaczną atakować prawdziwe zombie?
Sekcja Japonia: Out of Focus odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce, w ramach obchodów setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.
13 edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Kinie Muranów i Kinotece w Warszawie w dniach 13-20 listopada 2019 roku. Podczas ośmiu dni zostanie wyświetlonych 40 filmów, kilkunastu twórców z Azji spotka się z publicznością, odbędą się maratony filmowe, wykłady w ramach Akademii Azjatyckiej i wiele innych wydarzeń towarzyszących. Festiwal będzie doskonałą okazją do zanurzenia się w porywającą kulturę Azji, do gorących dyskusji o najważniejszych przemianach społecznych i obcowania z dziełami uznanych mistrzów.
Więcej informacji na: oficjalnej stronie festiwalu

2 komentarze:

Piotr Grotkowski pisze...

Właśnie na dniach planuję sobie film obejrzeć :)

Mordok pisze...

Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się wpaść na festiwal :)